Srdce háďat: Těsná prohra mrzí míň než ta 0:10, říká brankář Šlemar

Martina Nová

Na Kobře působí dvě sezóny a aktuálně chytá za osmou třídu. V rámci série Srdce háďat jsme vyzpovídali brankáře Dominika Šlemara, který do Braníku přišel z Berouna. Podobně jako u dorosteneckého gólmana Šimona i zde má velký podíl na rozvoji kobří brankářské školy trenér Jiří Hájek. "Za dva roky na Kobře jsem se toho naučil víc než za pět let v Berouně," nemůže si vynachválit své současné působiště osmák Šlemar.

Jsi brankářem osmé třídy, zatím výsledky nejsou úplně ideální. Co si myslíš, že vám oproti jiným mužstvům schází?

Řekl bych, že nám chybí hlavně góly. Vytváříme si málo šancí, a když už se do nějaké dostaneme, tak netrefíme bránu.

S tím ty svému týmu pomoci nemůžeš. Bohužel nejednou jste ale v sezóně inkasovali víc než deset branek za zápas, jaká je pak atmosféra v týmu? Dokážete si z toho udělat i legraci?

Pro nás pro gólmany je to určitě těžší, protože si člověk pořád říká, že je to jeho chyba. Kluci to ale podle mě dokážou hodit za hlavu. Jedna parta si z toho dělá legraci, druhá zase se dokáže normálně bavit a nijak to neřešit.

Góly ale nejsou jenom o brankářích, ale i o obraně. Tak vytknul bys něco svým spoluhráčům?

No... (smích) Možná to, že by se mohli více stavět na kruh a ne na kraj brankoviště. Z toho místa hodně cloní gólmanovi, a ten toho pak moc nevidí.

Jak se ty osobně zvládáš vyrovnávat s prohrami?

Když je to zápas, kdy prohrajeme třeba s rozdílem dvou gólů, tak to zamrzí, ale aspoň jsme bojovali. Je to rozhodně lepší pocit, než když prohrajeme 10:0.

Kde jsi začínal s hokejem?

Zhruba do páté třídy jsem byl v Berouně. Pak si mě vyhlédli trenéři na Kobře a díky trenéru Hájkovi jsem se za dva roky na Kobře toho naučil víc než za pět let v Berouně.

Jak se ti daří skloubit školu, Kobru a volný čas?

Volného času moc nemám, ale pro zábavu dělám ještě hokejbal, kde hraju v poli.

Chtěl jsi vždycky být brankářem?

Ze začátku jsem chtěl být útočník a dávat góly. Asi jako všichni... Ale postupně jsem začal víc sledovat brankáře, jak chytají, zkusil jsem si to a už jsem u toho zůstal.

Máš nějaký hráčský vzor?

Z NHL je můj oblíbený brankář Marc-André Fleury a z českých brankářů Pavel Francouz.

Co byl dosud tvůj nejlepší a nejhorší hokejový zážitek?

Nejhorší zážitek byl asi v Berouně, když jsme hráli proti Kralupům. Zápas se mi vůbec nevydařil, propustil jsem snad všechno, co na mě šlo. A nejlepší asi ještě nepřišlo.

Máš oblíbený a neoblíbený tým proti kterému hraješ?

Neoblíbený tým je určitě Kladno, protože se mi proti němu nedaří. A oblíbený je asi Sparta, proti té se mi naopak daří.