28.10.2017

Šílené pražské derby! Tři obraty a nájezdový hrdina Mouček

Richard Wagner

PRAHA-BRANÍK - Jediné pražské hokejové derby v rámci seniorských soutěží řízených Českým svazem ledního hokeje. To je souboj mezi Kobrou a Letci. Střetnutí přineslo radost z klidného vedení nejprv na straně domácích, poté i v řadách Letňan. Duel dokráčel až do samostatných nájezdů, v nichž slavil úspěch kulišácký tah domácího kouče, jenž nasadil mezi tři tyče Václava Moučka. Ten nastoupil, chytil pět nájezdů, přičemž použil snad všechny části své výstroje, pročež jej lze nazývati hrdinou druholigové bitvy o Prahu.

13. kolo, 28.10.2017 v 18:00

HC Letci Letňany

8:7sn

(3:1, 1:3, 3:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Doležal, 19. Chlapík (Jedlička, R. Verbík), 20. Antončík (J. Verbík, Tuma), 30. J. Verbík, 52. Hlinka (R. Verbík, Jedlička), 58. Matějček (Čurda, Kellner), 60. Hlinka (Chlapík, Jedlička), rozh. náj. Doležal – 9. Saňa (F. Kučera), 25. Honetschläger (Lytvynov, Kadaně), 28. F. Kučera (Havlůj, Rousek), 34. Lojka (Rousek, F. Kučera), 41. Kadaně (Honetschläger), 51. Voj. Prchal (Vác. Prchal, Lojka), 52. Rousek (F. Kučera). Rozhodčí: Čáp – Kettner, Zmeškal. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 234. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:7, 8:7.

HC Kobra Praha: Bílek (na nájezdy Mouček) – Semrád, R. Verbík, J. Verbík, Šteiner – Doležal, Kellner, Jedlička, Novák, Hlinka, Čurda, Matějček, Antončík, Tuma, Chlapík.

HC Letci Letňany: Hamalčík – L. Kučera, Saňa, Gebell, Chvála, Lytvynov, Beran – Rousek, Havlůj, F. Kučera, Honetschläger, Kadaně, Lojka, Vác. Prchal, Soukup, Voj. Prchal, Švarc, Horák, J. Kučera.

Divákům na tribunách nestihla ani klesnout pěna u piva, když Kobra poprvé udeřila. Tomáš Doležal si najel po pravém křídle na kruh a svižnou střelou poslal svůj tým do rychlého vedení. Domácí mužstvo bylo aktivnější, ale hosté z opačného pólu metropole se brzy dočkali vyrovnání. Rychlé zakončení ze středu kluziště ještě dokázal Bílek nadvakrát zneškodnit, když puk vyškrabával holí za zády, leč odražený kotouč napálil Josef Saňa, který sice při svém pokusu zlomil hůl, ale i tak stihl dát puku takovou razanci, že tento proklouzl pod zmateným gólmanem do sítě.

Útočněji působili dle očekávání braničtí hokejisté, Letci pak vycházeli spíše z obrany. Více ze hry měla Šebova ekipa, kterou nevyvedl z míry ani výpadek světel. Když už se zdálo, že se týmy rozejdou po první části smírně, přišly dva zásahy Kobry. Nikým neatakovaný Jedlička objel Hamalčíkovu svatyň a našel Adama Chlapíka, jenž se při své premiéře za domácí tým prosadil dorážkou za bezmocného brankáře. Neuběhla ani minuta a druhý gól do šatny byl na světě. Volného touše se chopil Šimon Antončík, jenž tvrdou ranou pokořil rozhozeného letňanského muže s maskou.

Na konci prvního dějství pracně vydobyté vedení ale přišlo vniveč. Po pěti minutách hry ve druhé třetině vyrazil Bílek Lytvynovovu střelu jen před Tomáše Honetschlägera, který ranou z pravého růžku brankoviště dostal Letce do kontaktu. Ve 28. minutě už bylo vyrovnáno. Jedlička nejprve zazvonil na brankovou konstrukci, načež přišel rychlý brejk. Havlůj našel hokejku Franka Kučery, který si sjel z levého kruhu a přesnou ranou nedal maskovanému muži domácích šanci.

Kobra zabrala a dostala se znovu do náskoku. Na modré čáře se s ničím nerozpakoval Jakub Verbík, který vyslal touš na Hamalčíkovu klec. Těsně před gólmanem pak puk přizvedl jeden z bránících hráčů, čímž mu znemožnil chystaný zákrok. Letňany ale znovu dostaly duel do nerozhodného stavu. Ve 34. minutě vznikl po střele z kruhu závar, ve kterém byl nejdůraznější Lukáš Lojka, který v lítém boji došťouchal kotouč za ležícího Bílka. Branické seskupení mužů s holemi bylo ve zbytku třetiny aktivnějším týmem, avšak gól již nepadl.

Začátek periody třetí byl pro diváky v hale překvapivý. Kobra měla k dispozici přesilovku, ale hrubě propadla. Do úniku dvou proti jednomu se dostal Honetschläger. Spolu s ním ujížděl Ladislav Kadaně, který dostal přesný pas a sám před Bílkem si věděl rady. Puk lízl tyčku marně se přesouvajícího gólmana a navodil v hale ponurou atmosféru. Domácí tým zvýšil aktivitu i důraz, ale Hamalčíka překonat nedokázal. Naopak přišlo v polovině třetiny další pochybení ve středním pásmu, po kterém opět využili Letňanští přečíslení, když přihrávku Václava Prchala skrze brankoviště vyslal za záda domácího muže s maskou jeho bratr Vojtěch.

S domácí sestavou však bylo ještě hůře. Okénko v defensivních liniích si našel Lukáš Rousek, jenž po Kučerově vysunutí ujížděl vstříc Bílkovi. Ač v tísni, dokázal jej vymíchat a dát svému týmu třígólový náskok. Kobra si vyžádala time-out a hned po jeho uplynutí bylo sníženo. Rychlé zavezení puku po levé straně přineslo ránu Filipa Hlinky z úhlu, která zaplula přesně pod břevno. Zhruba dvě minuty před poslední sirénou nahodil při přesilovce z rohu kotouč před branku Čurda. Tam jej jemně trknul na zadní tyč Martin Matějček. Hrací předmět obloučkem přeletěl Hamalčíkův beton a domácí byli opět v kontaktu.

V závěru sáhli Šebovi svěřenci ke hře bez brankáře a po zbytečné chybě hostů v rozehrávce došťouchal na brankovišti touš za Hamalčíka Filip Hlinka, jenž se tak stal hrdinou branického týmu. Derby tedy dokráčelo do prodloužení. Nastavený čas rozhodnutí nepřinesl, a tak došlo až k samostatným nájezdům. Do svatyně Kobry postavil se Václav Mouček, který stal se hrdinou z největších. Za svá záda nepustil ni jediný z nájezdů. Střetnutí rozhodl Tomáš Doležal, jenž jako jediný proměnil. A famózně. Parádním blafákem zakončeným ranou pod horní tyč.

Miloslav Šeba (HC Kobra Praha):Vzhledem k tomu, že jsme měli tři beky, Novák musel hrát vzadu. Ryzák odjel se Slavií, Skočovský má trest a ostatní onemocněli. Musím jím proto poděkovat. Letňany jsou mladý a pracovitý tým, který pořád šlape, do obrany i dopředu. Takže jakmile jsme udělali chybu, hned jí potrestali. Ale to je na nějaký hlubší rozbor, jestli je to chybou špatně bránících útočníků nebo v bráně, na to se musíme v pondělí podívat. Vedli jsme 3:1, měli jsme hru ve svých rukou, ale chyběla tam pokora k soupeři a taky to pak tak dopadlo. Hráči si mysleli, že to bude po zápase v Sokolově jednodušší, upozorňovali jsme je, že ne, že půjdeme do obrany. Většina hráčů se tlačila dopředu ve snaze dát gól, pak nás zaslouženě trestali z brejků. Prohrávali jsme o tři góly, tak nezbývalo nic jiného, než vzít si time out a něco změnit. Potom se to podařilo, Hlinka dal gól, to nabudilo tým. Museli jsme do power play, pak se nám podařilo vyrovnat. Ta síla v mančaftu je. V prodloužení je všechno vabank a nechtěli jsme inkasovat, tak jsme se dopředu moc netlačili. Vsadili jsme na nájezdy, který jsme v předchozích zápasech ještě nevyhráli a dneska se to podařilo. To je prostě hra. Tým musí být pokorný, jít tomu naproti a pak bude mít taky trochu štěstí. Na druhou stranu, alespoň to bylo dostatečně zajímavé a dramatické derby.

Aleš Totter (HC Letci Letňany): Chyběli nám čtyři klíčoví hráči. Tři útočníci a jeden bek, takže jsme do sestavy nasadili i starší dorostence. Klobouk dolů před naším mladým týmem za to, jak zvládl odehrát tento týden zápasy s Jabloncem a Kobrou, což jsou v této soutěži "top" týmy. Dnes jsme nemuseli mít nic, ale mohli jsme mít i tři body. Jsme, vzhledem k divokému průběhu hry, rádi alespoň za jeden. Klobouk dolů před tím, jakou mají hráči stále motivaci a chuť hrát, i když si musí například dotovat hokejky. Je až neskutečné, jaký tým jsme dokázali poskládat. Už v posledních zápasech jsme cítili, že máme na to, abychom si z těchto duelů odnesli body. Na Kobře se nám to konečně povedlo. Máme bod a věříme, že budou i nadále přibývat. Je to všechno otázka času a samozřejmě vyhlížíme i návrat marodů zpět do sestavy. Věřím, že se nejen zachráníme, ale že pod sebe dostaneme další tři týmy a vybojujeme play-off.