30.03.2020

Ohlédnutí za sezónou, 1. díl: statistický rozbor základní části

Vojtěch Martinek, Šimon Sýkora

Už jsou to bezmála tři týdny, co jubilejní třicátou sezónu Kobry ve druhé lize předčasně ukončila koronavirová epidemie. Přichází tedy čas na shrnutí uplynulého ročníku – v prvním díle série několika článků se zaměříme na statistický rozbor základní části, dále probereme individuální výkony branických hráčů, připomeneme si nedokončené předkolo s Klatovy a v závěru se podíváme i na mistrovský B-tým, výběr žen, juniory a dorostence.

Vstup do základní části měla Kobra velmi povedený. Poprvé padla až v šestém zápase sezóny proti Příbrami, z prvních čtrnácti kol navíc nebodovala jen dvakrát. Na začátku listopadu ale přišel zlom – Braničtí na domácí půdě podlehli Klatovům vysoko 1:8 a od té doby se jim až do konce dlouhodobé fáze nepodařilo navázat na slibný rozjezd. Do vyřazovacích bojů nakonec postoupili z pátého místa, bilance 24 výher, 1 výhry po prodloužení, 2 porážek po prodloužení a 15 proher jim přinesla celkem 76 bodů. Oproti sezóně 2018/2019, ve kterých jich nasbírali jen 49, se tak jedná o podstatné zlepšení.

Klíčové byly pro ně hlavně vstupy do zápasů. Pokud totiž Kobra v utkání skórovala jako první, v převážné většině případů se jí povedlo duel dotáhnout do vítězného konce – uspěla celkem devatenáctkrát, výhra jí naopak proklouzla skrz prsty sedmkrát. Pokud ovšem měl v zápase úvodní slovo soupeř, bilance Pražanů byla znatelně horší: šest výher a deset porážek.

Nejvíce se branickým hráčům dařilo proti Číně. Všechny vzájemné střetnutí v základní části vyhráli, hned dvě z nich navíc kolosálním čtrnáctibrankovým rozdílem – 17:3 a 14:0. Celkem do sítě zlatých draků nasázeli rovných sedmdesát branek, tedy téměř třetinu (31,7%) všech gólů, které za celou základní část vstřelili. Pouhé dvě vítězství pak vybojovali proti Kolínu a nejméně kotoučů poslali do sítě Klatov, jejichž útok se jim ovšem zase dařilo držet na uzdě. Inkasovali od něj jen dvacetkrát.

Rozdělme nyní všech dvaačtyřicet zápasů základní části na jednotlivé třetiny. Kobra z nich vyhrála osmapadesát (46%), v devětadvaceti (23%) remizovala a zbývajících devětatřicet (31%) prohrála. Vůbec nejpovedenější dějství v letošní sezóně odehrála 26. října proti Číně, když ve třetí části do dračí klece nasázela hned devět branek. Za zmínku stojí též výsledek prostřední pasáže únorového střetnutí s Pískem, jenž skončila 7:0. Nejhorší pak pro Pražany byla druhá třetina duelu s Příbramí 27. listopadu, kterou svěřenci Jana Tlačila vyhráli 5:0.

Nejlepší bilanci měli Braničtí ve druhých a třetích dějstvích, v obou případech je naprosto identická – dvacet úspěchů, osm remíz a čtrnáct proher. V prvních částech se jim pak už tolik nedařilo, ač většinu z nich opět vyhráli. Do úvodní přestávky šli s vedením osmnáctkrát, s mankem jedenáctkrát a skóre bylo nerozhodné přesně třináctkrát.

Pojďme si nyní rozebrat pražské přesilovky. Svěřenci Miloslava Šeby základní část zakončili s velmi solidní úspěšností 21,14%, když využili 37 ze 175 početních výhod. Zajímavé je, že ač převážnou většinu z nich sehráli na domácím ledě, více se jim dařilo venku. V branické hale skórovali ze 102 pokusů dvacetkrát (úsp. 19,61%), zatímco na půdě soupeře byli o poznání nebezpečnější. Vstřelili celkem 17 branek, přesilovek přitom ale měli jen 73 (úsp. 23,29%).

Zatímco míra úspěšnosti v početních výhodách byla celou sezónu poměrně stabilní, branické oslabení konstantně klesalo. V prvních dvou šestinách ročníku se pohybovalo kolem 88%, později ale spadlo až na konečných 83,42%. Nejnižšího bodu, tedy 82,17%, dosáhlo po těsné porážce v Kolíně 22. ledna, po které ovšem Kobra ubránila osmnáct oslabení v řadě v průběhu následujících pěti utkání, a výrazně si tak zlepšila statistiky.

I zde platí, že se Pražanům dařilo více venku než doma. Na půdě soupeře ubránila 78 z 91 oslabení (úsp. 85,71%), na Braníku pak 88 ze 108 (81,48%). Vůbec nejúspěšnější utkání z hlediska početních nevýhod sehrála 19. října v Táboře, kde nepovolila soupeři vstřelit branku z osmi přesilovek ani jednou.

Na závěr se pojďme ještě podívat na to, jak si Kobra v obou kategoriích vedla proti jednotlivým soupeřům. Nejlepší početní výhodu měla proti Číně, dařilo se jí také v soubojích s Táborem a s Klatovy. Naopak celou sezónu se jí nedařilo přijít na kloub defenzívám Příbrami a zejména Kolína. Oba dva celky Branické trápily i v oslabení, které se naopak blýsklo v duelech s David Servisem, Táborem a Pískem.