09.05.2020

Jak vypadala mistrovská sezóna Béčka z pohledu statistik?

Béčko Kobry ve své devatenácté sezóně poprvé zvítězilo v Pražském přeboru. Ačkoliv se sezóna dvě kola před koncem ukončila, na druhé TNP měli braničtí náskok čtyř bodů a stačil by jim tak získat jediný bod, aby měli jistotu prvního místa. Pojďme si nyní zrekapitulovat jejich letošní sezónu z pohledu čísel.

Branickému záložnímu mužstvu se dařilo již od začátku. V úvodním kole porazilo Hvězdu vysoko 4:0 a rovnou si připsalo jedinou nulu v sezóně. V utkání třetím prohráli hráči Kobry trochu překvapivě se svým neoblíbeným soupeřem Žižkovem (v dalších vzájemných zápasech si připsali výhry 12:2, 11:4 a 5:3), poté ale následovala dlouhá série třinácti utkání bez prohry. Během ní ztratilo Béčko pouze dva body za dvě remízy 2:2 s Hvězdou Praha.

Zmíněnou sérii ukončila porážka od TNP Praha 1:5, po ní opět následovalo pět zápasů bez prohry. Tím byla i ukončena nedohraná sezóna, zbylá dvě utkání již neproběhla kvůli bezpečnostním opatřením. Kobru čekalo utkání s TNP a se Smíchovem, přičemž by jí stačilo získat jediný bod ze čtyř možných, aby s jistotou získala titul šampionů Pražského přeboru. Takto byla vítězem jmenována alespoň papírově, ligu vedla s čtyřbodovým náskokem právě na TNP. Krajský přebor vyhrálo Béčko poprvé od své první účasti ze sezóny 2001/2002.

Celkem si tedy braničtí ve dvaadvaceti utkáních připsali sedmnáct výher, tři remízy a dvě prohry. Dařilo se jim doma, na svém ledě v jedenácti utkáních pouze dvakrát remizovali, zbytek vyhráli. Na hřištích soupeřů si připsali osm výher, jednu remízu a dvě porážky. S celkovým skóre 140:62 měli druhý nejlepší útok (po TNP, které dalo branek 152) a nejlepší obranu.

Velkou zásluhu na letošním úspěchu měl příchozí brankář Václav Mouček. Tento ještě loni druholigový gólman dal letos přednost o kategorii nižší soutěži kvůli pracovním povinnostem. Na zápasové soupisce byl celkem dvacetkrát, patnáctkrát jako jednička. Z těchto patnácti startů si připsal čtrnáct výher a jednu prohru, za svá záda pustil 42 střel a skončil na průměru 2,80 inkasovaných branek na zápas. Připsal si i výše zmíněnou vychytanou nulu. Jako druhý brankář se představila stálice kobřího Béčka, Jakub Hart. Naskočil do sedmi utkání s bilancí tří výher, tří remíz a jedné prohry. Během nich obdržel 19 branek s průměrem 2,76 na utkání. Jako trojka letos působil junior Petr Svoboda. Na soupisce byl čtyřikrát, zasáhl však do utkání pouze jednou. Na ledě strávil sedm minut a třináct sekund, obdržel jednu branku.

Statistiku střelců i kanadské bodování vyhrál kapitán Tomáš Gron se 40 body (25+15). Druhý v bodování skončil Matěj Malovický s 32 body (12+20), třetí byl s 29 body Patrik Dostál (6+23). Na střelecké listině obsadil druhé místo Jan Král (14+2), třetí byl Malovický, nejvíce nahrávek nasbíral Dostál. Nejproduktivnějším obráncem se stal Filip Svoboda s 20 body (2+18). Nejlepší bodový průměr na zápas (2,40) si však udržel Robert Sovík, který dokázal nasbírat 12 bodů (5+7) v 5 utkáních.

Střelec Gron vstřelil i nejvíce vítězných branek, celkem čtyři. O jednu méně si připsali Robert Lacina s Janem Králem. Nejvíce branek v přesilovce má na svém kontě Dominik Zmeškal, prosadil se osmkrát. Po dvou brankách v oslabení mají opět Gron a Malovický.

Nejtrestanějším hráčem Kobry byl Jan Král se 45 trestnými minutami. Na tomto čísle se silně podepsal jeho trest ve hře, jenž se počítá za 25 minut a v letošní sezóně si ho připsal jako jediný z mužstva. Druhým v pořadí byl Robert Lacina s 33 minutami, na třetím místě se shodně umístili Jan Šubrt a Dominik Kohel s 30 trestnými minutami, shodně za 15 dvouminutových trestů – opět nejvíce z týmu.

Do zápasů zasáhlo v průběhu sezóny celkem 30 hráčů v poli, několik z nich bylo mimo klasickou sestavu Béčka. Z Áčka se zapojili Michal Slanina (5z, 2+7), Matyáš Hrubý (3z, 0+2) a Lukáš Netolický (1z, 0+1). Z juniorů si vyzkoušeli hokej s muži Mansúr Káninský (3z, 4+1), Ondřej Škutina (4z, 1+1), David Šálek (1z, 2+0), Ondřej Zmeškal (4z, 0+2), Albert Prymula (3z, 0+0) a Jan Janiurek (1z, 0+0).